Archívy v krízových situáciách

RAGAČOVÁ, Júlia (zborník) - PÉKOVÁ, Monika (CD-R) (Eds.) Achívy v krízových situáciach. Archives in crisis situation. Bratislava : Spoločnosť slovenských archivárov v roku 2009. 164 s. ISBN 978-80-970205-3-8

Pub2

Zborník príspevkov z XIII. archívnych dní v Slovenskej republike, ktoré usporiadala Spoločnosť slovenských archivárov v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR – odborom archívov, Štátnym archívom v Nitre - pobočka Bojnice a Sekciou archívnictva a pomocných vied historických Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV.

Medzinárodná konferencia pod názvom Archívy v krízových situáciách chcela poukázať na dôležitosť záchrany archívnych dokumentov, ktoré sú jedinečné a nenahraditeľné. Nové tisícročie je často charakterizované ako tisícročie informácií. Archívy sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva, národnej pamäti a identifikácie štátnosti. Bolo by dobré, keby sme zabránili ničeniu toho najvzácnejšieho, čo každý z našich národov má. Tieto závery a jednotlivé vystúpenia zástupcov štátov V4 nájdete v tomto zborníku. K zborníku je priložené CD-R s powerpointovými prezentáciami autorov príspevkov a fotografiami z podujatia.

OBSAH:

Pár slov na úvod (Zuzana Kollárová)
Medzinárodné aktivity v oblasti riešenia krízových situácií archívoch (Jozef Hanus)
Archívy v krízových situáciách – trvalý stav? (Peter Zoričák)
Krízový stav digitalizácie (Monika Péková)
Registratúrne strediská v krízových situáciách (Jozef Vážny)
Krizové plánování ve státnich archivech České republiky - zkušenosti z povodní v letech 1997 a 2002 (Michal Ďurovič)
Ochrona materiałów archiwalnych w archiwach państwowych w Polsce na wypadek katastrof i sytuacji kryzysowych (Ochrana archívnych dokumentov v štátnych archívoch v Poľsku v prípade katastrof a krízových situácií) (Przemysław Wojciechowski)
Magyar levéltári szervezetek átalakulása a rendszerváltás után (Premeny systému archívov v ostatných dvoch desaťročiach) (László Szögi)
Rekonštrukcia budovy štátneho archívu v Šali – skúsenosti, krízové situácie a ich riešenia (Veronika Nováková)
Vízie a realita v živote Štátneho archívu v Bytči (Jana Kurucárová)
Priestorové problémy žilinského archívu (Peter Štanský)
Štátny archív v Liptovskom Mikuláši v rokoch 1999 až 2009 – hľadanie životného priestoru (Peter Vítek)
Bezpečnostní problematika v současném českém archivnictví (Bohumir Brom)
Błękitna Tarcza – pomoc dla archiwisty (Modrý štít – pomoc pre archivárov) (Hanna Krajewska)
Doświadczenia archiwów dolnośląskich w zakresie kradieży i zagrożenia powodziami (Skúsenosti dolnosliezskych archívov v oblasti krádeží a pri ohrození povodňami) (Ivo Łaborewicz)
Woda w archiwum - z doświadczeń Archiwum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (Voda v archíve – zo skúseností Archívu Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani) (Anna Domalanus)
Archiwum – nie zawsze bezpieczne miejsce pracy (Archív – nie vždy bezpečné miesto na prácu) (Maciej Jasiński)
Költségvetési kényszerpályák és a magyarországi levéltárak (Núdzový rozpočet a maďarské archívy) (Árpád Tyekvicska)
A megszűnő gazdálkodó szervezetek iratainak levéltári begyűjtésével kapcsolatos problémák Magyarországon (Problémy súvisiace s archivovaním písomnosti likvidovaných hospodárskych organizácií v Maďarsku) (Viktor Haraszti)
Az elektronikus iratok és a levéltárak Magyarországon (Elektronické dokumenty a archívy v Maďarsku) (István Kenyeres)
Premeny priestorových a personálnych kríz v Štátnom archíve v Nitre (Šarlota Drahošová) Lamentatio critica de miserabili statu archivi Universitatis Comenianae Posoniensis (Mária Grófová)